7 min read

Amazon ürünlerini birleştirmek: Olumsuz ürün listelerini azaltmak için iyi bir teknik

Amazon ürünlerini birleştirmek: Olumsuz ürün listelerini azaltmak için iyi bir teknik

Amazon satıcıları, organik arama sonuçlarınızı geliştirmek için sayısız teknik olduğunu biliyor. Bugün size katalogları temizleyerek birleştirme listelerinin bu hedefe nasıl ulaşabileceğini açıklayacağız.

Burada Bindwise'da günlük olarak listeleme birimlerini otomatik olarak izleriz, böylece girişlerinizde neler olup bittiğini takip edebilirsiniz. Bazı birleşimlerin Amazon’un hizmet şartlarının sınırları dahilinde olduğunu görüyoruz, bazıları ise ünlü Amazon hava korsanları gibi bu kural ve düzenlemelere uyuyor. sistemi etkilemek ve satışları yapay olarak şişirmek için ters teknikler kullanılabilir.

Neyse ki, bu listelerden bazılarıyla mücadele etmek ve kendi arama sıranızı geliştirmek için iyi bir teknik var.

Bu tamamen Amazon’un kurallarına ve düzenlemelerine uygundur ve ürününüzün başarısı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Bu makalede:

Çoklu listeleme problemi ve nasıl çözüleceği

Amazon'un pazar yeri tüketiciler düşünülerek tasarlandı. Bunun bir kısmı kataloğa saygı göstermek demektir. Kesin bir ürün zaten satışta ise, yinelenen bir giriş oluşturmanız gerekmez.

Bu, yasal olarak kendi ürünleri olarak kabul edildiğinden, özel olarak etiketlenmiş ürünler için geçerli değildir.

Aksine, 'Bob'un Marka Sarımsak Basınını' satan birden fazla satıcı varsa, unvan biraz farklı olsa bile, Hizmet Şartlarını ihlal ediyorlar. Satıcılar, aynı markayı bir liste üzerinde tam kontrole sahip olmaları ve rakiplerine göre öne çıkmalarıyla sattıkları zaman yapacaklardır .

Bunu daha önce arama sayfalarında fark etmiş olabilirsiniz. Çoğu zaman bunlar aynı resimlere sahip olacak, ancak marka adı aynı olacaktır. Bazen, kendilerini gizlemek için marka adını hafifçe değiştirerek 'Bob Brand Garlic Press' olarak adlandırırlar. Bu değişiklikler gerçek ürün farklılaşması eksikliğini etkilemez.

Neden bir problem

Arama sonuçları aynı öğenin birden fazla listesiyle dolup taşdığında, benzersiz listelerin arama sonuçlarını aşağı doğru ittiği anlamına gelir.

Bir markanın bir girişi tekelleştirmesinin bir yoludur.

Bazen bu tek bir marka sahibi tarafından yapılır, bazen hepsi kendi listelerini oluşturan toptan alıcılardır.

Bu, girişinizin organik arama sonuçlarında birinci sınıf listeleme almak için mücadele edecek çok daha fazla sonucu olacağı anlamına gelir.

20 satıcıyı aşmak için bir listeye sahip olmak yerine, birbiriyle aynı marka takmalarını taşımasına rağmen, her biri ayrı bir marka olarak listelenen 20 farklı listeye sahip olabilirsiniz.

Hem yerleşimde hem de reklam harcamalarında aynı marka ile birden çok kez rekabet ederken kendinizi bulacaksınız.

Bu, reklam maliyetini artıracak ve sıklıkla tercih ettiğiniz anahtar kelimeler için reklam alanlarını tekelleştirecektir.

Harekete geç!

Neyse ki, bu davranışın devam etmesine izin vermek için devam etmeniz gerekmez. Amazon, Amazon'da ürün sayfalarının birleştirilmesini önermek için basit bir yol kullanır. Sen kullanmak Birleştirme Yinelenen yardımda ya Bölünmüş Ürün Sayfaları seçeneği. Ardından Çoğaltmayı Birleştir seçeneğini belirleyin.

Üç soru soruldu:

  • Hangi ASİN'i tutmalıyız?
  • Hangi ASİN'ler kopyadır ve kaldırılması gerekir?
  • Bu ürünler neden kaldırılmalıdır?

Cevap verirken dürüst ama pragmatik olun. Hangi ASİN'in tutulması gerektiğine karar verirken, en düşük BSR olan ASIN'i (en çok satanlar sırası) seçin. Alternatif olarak, Satın Alma Kutusunu kazanan en iyi teklifi olmayan birini seçebilir ya da özellikle çekici olmayan bir liste seçebilirsiniz.

Tüm kopyaları bulmak için listeleri gözden geçirdiğinizden emin olun. Bunları kopya bölümünün altında tek tek listeleyebilirsiniz. Neden kesin olarak cevaplandığında sorulduğunda. “Bu ürünler aynı ürünlerdir. Her ikisi de marka XXXX ve aynı görüntüleri kullandık. Bu ürünler aynı marka aynı ürün ve tek bir liste halinde birleştirilmelidir. ”

Amazon nasıl cevap verecek?

Amazon'un yapacağı birkaç farklı tipik cevaplar var. Üç kategoriye girerler: reddetme, 'Amazon Katalog Takımı' kontrolü olan bir listeyi onaylama veya isteği tamamlama.

Bazen, isteğinizi reddederek başlayabilirler. Bu olursa, aşırı cesaretlendirmeyin. Muhtemelen geçmişte yararsız ya da tepkisiz ajanlarla uğraşmaya alışkınsınız. Değerlendirmenizde gerçekten doğruysanız, aynı yöntemi kullanarak yeni bir dava açmaktan korkmayın.

Bazen birleştirmeye çalıştığınız listelerden biri Amazon'un katalog takımı kontrolü altında. Bu, diğer listelemelere göre bir öncelik önceliği olduğu anlamına gelir. Bu gibi durumlarda, Amazon girişini başka birinin ASIN'inde birleştiremezsiniz. Genellikle, birleştirme isteğinizi yeniden işleme koyar, Amazon listesi tutulan liste olur. Diğer zamanlarda, isteğin tamamını reddedecekler.

Amazon katalog takımı kontrolü nedeniyle birleştirme isteğini reddetmeleri durumunda, yeniden gönderin. Bu kez, Amazon kontrollü ASIN'i (reddinde tanımlayacakları) saklanması gereken öğe olarak kullanın. Tipik olarak, bu küçük değişiklik isteği onaylayacaktır.

Son olarak, bazen, daha fazla ayrıntı, soru veya gerekli bilgi olmadan derhal isteği onaylayacaktır. Bu, açıkçası, ideal bir durumdur.

Katalog neye benzeyecek?

Bu işlemi tamamladıktan sonra, istediğiniz arama terimlerinin arama sonuçları temizlenmeye başlar.

Daha az rekabet olacak, daha az sonuç çıkacak ve reklam maliyeti düşmeye başlamalı.

Bir kez yaptıktan sonra savaş bitmez. Girişlerinizi veya en azından en önemli ve en yeni girişlerinizi uyanık tutmaya devam etmelisiniz. Satıcıların kendi listelerini oluşturmaya devam etmediklerinden emin olun , çünkü bu durum daha da aşağı yönde olumsuz bir etki yaratacaktır.

Daha fazla liste birleştirme ✨ magic

Birleşme, çoğu gölgeli satıcı tarafından çeşitli gölgeli işletmeler için kullanılır.

En yaygın kullanılan şemalardan biri, incelemeleri toplamak için alakasız girişleri birleştirmektir.

Bu açık bir ihlaldir ve bu tür bir etkinliğe katılmamanızı kesinlikle tavsiye edemeyiz. Bunun gibi olumsuz yöntemler kısa vadede oldukça etkili olabilir, ancak uzun vadede askıya alınmasına yol açabilir.

Bunun yerine, birleştirme ve ayırma işlevlerini kendi ürününüz için bile kullanmanın çok meşru yolları var. Varyasyonlarla uğraşırken en mantıklı olanıdır.

Örneğin, sağa veya sola gelen, çeşitli ebatlarda bir eldiven satıyorsanız. Bu girişleri tek bir listede toplamak mantıklı olabilir. Bu, liste oluştururken yapılabilir, ancak daha sonra da yapılabilir (varyasyonlar birleştirme işleminden biraz farklı olsa da).

Daha önemlisi, bazen çok başarılı bir ürüne sahip olabilirsiniz. Muhtemelen bunu başlangıçta anlamlı olduğu için çeşitlendirmeler ile yarattınız. Kategoriye bağlı olarak, arama sonuçlarında bazen yalnızca tek bir liste görünecektir. Bu durumlarda, varyasyonların bir kısmını veya tamamını kendi listelerine bölmek isteyebilirsiniz.

Bazı ASIN'leri bölerek, ürünlerinizin çoğunun arama sonuçlarında görünmesine izin vereceksiniz. Bu strateji biraz kumar olabilir ve bir ebeveyn listesinde birden fazla başarılı varyasyona sahip olmasına bağlıdır.

Eldiven örneğini kullanarak, varyasyonlarla birlikte tüm listenin oldukça başarılı olduğunu varsayalım, ancak özellikle Orta Sağ sürümü ve Büyük Sol sürümü olduğunu varsayalım.

ASIN'leri birleştirmenize izin veren aynı yardım menüsünü kullanarak bölünmüş bir ASIN isteği koyabilirsiniz. Yukarıdaki durumda Orta Sağ ve Büyük Sola bölmek önerilebilir. Bu, yalnızca bu belirli ürünler ve bir bütün olarak ürün iyi gidiyorsa ve istediğiniz anahtar kelimelerde güçlü bir organik arama sırasına ulaştıysa anlamlıdır.

Eğer öyleyse, split isteğini koyun ve konfigürasyonun özelliğinden dolayı genel üründen bazı önemli farklılıkları olduğunu açıklayın. Bunun kullanılan tam ifade olması gerekmez, ancak bu satırlar boyunca herhangi bir şey olması gerekmez.

Bu isteği neredeyse her zaman, özellikle de satın alma kutusunun sahibiyseniz ve tek satıcı olduğunuzda kabul ederler . Amazon sayfanın kontrolünü ele geçirdiyse, bu değişiklikleri yapmakta zorlanacaksınız ancak Amazon marka kayıt defteri 2.0'a kaydolmak bu süreci hızlandıracak.

Neyse ki, bu Bindwise'ın da yardımcı olabileceği bir alan. Bindwise, ayrıntılar sayfasındaki mülkiyet değişikliklerini veya satın alma kutusu durumunu kimin kazandığını gösteren değişiklikleri size bildirir.

Envanter sayfanızda Buybox'a uygun olup olmadığınızı da görebilirsiniz.

ASİN'leri böldüğünüzde iyi bir yerde olacaksınız. Özellikle, şimdi en önemli anahtar kelimelerinizde, ilk sayfada gösterilen üç ürününüz olmalıdır.

Yüksek rütbeli eşyaları seçtiğiniz için, ayrıldıktan sonra bile iyi bir sıralamaya yetecek kadar güçlü bir satış geçmişine sahip olacaklar ve ana liste orijinal sıralamalarının çoğunu koruyacak.

Kategoriye göre değişken görüntüler

Listeleri bölme ve birleştirme kararları kritik olabilir ancak neyse ki kalıcı değildir. ASIN'lerin sonsuza dek bölünmesi gerekmez, ancak genel satışların artıp artmadığını görmek için bir test olarak çalıştırabilirsiniz.

Bu kararı verirken, bazı genel kategori görüntüleme kurallarını akılda tutmak önemlidir. Amazon'un ayrıntılı olarak açıkladığı , seçtiğiniz kategoriye göre farklılıklar gösterilecektir .

Temel açıklama, Giyim, Aksesuar ve Bavul, Spor Malzemeleri ve Güzellik'teki ürünlerin, ana ürünü, birden fazla seçenek veya varyasyon gösteren, bir açılır menü ile birlikte göstermesidir. Bu nedenle, özel bir golf eldiveni durumunda, “Bob's Golf Eldiveni” ni, Boyut ve Renk seçeneklerini belirten bir açılır menü ile gösterecektir (bunlar, seçtiğiniz varyasyon seçenekleridir).

Diğer tüm kategoriler için, sadece en çok satan çocuk varyantını gösterir. Bu özellikle sorunlu olabilir. Yukarıdaki durumda, Sol ve Sağ el golf eldivenleri teklif ederseniz, sadece “Bob's Golf Eldiveni Orta Sağ.” Gösterilecektir. listeleme.

Yukarıda belirtildiği gibi, sıralama elde ettikten sonra ASIN'leri bölmek, bu konuda harika bir yoldur. Diğer bir potansiyel seçenek, ürün başlığındaki değişimleri tanımlamaktır. Örneğin, “Bob'un Golf Eldiveni, Sol veya Sağ Tüm Boyutları Mevcut”, ve bu tanımlayıcıyı her çocuk listesine dahil ediyor. Bu, arama sonuçlarında gösterilen tek bir çocuk listesine rağmen, mevcut birçok seçenek hakkında fikir verecektir.

Harekete geç! Bir kere daha

Birleştirme ve bölme ASIN aracı, rekabeti azaltmak ve kendi satışlarınızı artırmak için güçlü olabilir. Amazon Seller Desteği ile başınızı belaya sokabileceğinden, bu işlemi asla kötüye kullanmadığınızdan emin olun. Bununla birlikte, düzgün bir şekilde kullanılması, size büyük fayda sağladığında bile, tamamen kabul edilebilir.

Kendi ürünleriniz için olası satışları en üst seviyeye çıkarmak için Amazon varyasyon kategorilerini kullanın ve kendi listelerinizi bölme ve birleştirme. Seçenekleri dikkatlice test ederek ve zekice hazırlanmış ürün başlıklarını kullanarak, inanılmaz başarıya sahip birden fazla varyasyonu olan ürünleri satabilirsiniz.