6 min read

Amazon Satıcı Hesabı Askıya Alma: Bir Profesyonel Gibi Yasaklardan Kaçının

Amazon Satıcı Hesabı Askıya Alma: Bir Profesyonel Gibi Yasaklardan Kaçının

Bu makale, Amazon satıcı hesabınızı ve satıcı ölçütlerini iyi durumda tutmak için gereken süreci paylaşır. Amaç, Amazon satış ayrıcalıklarınızı ve ürün listelerinizi askıya almaktan korumak için hayati öneme sahip pratik taktiklerin ana hatlarını vermektir.

Büyük, orta ve küçük Amazon satıcıları için ana odak noktası. İyi bilinen Amazon satıcıları bile, hemen test edilmeye değer bir veya iki fikir bulabilmelidir.

Hesap askıya alınmasının önlenmesi

Mevcut Amazon satıcısının kaygılarından biri, satıcı hesabının askıya alınmasıdır. Bu muhtemelen Amazon satıcıları için en korkunç konudur.

Amazon satıcılarının işlerini korumak için alması gereken ilk yaklaşım, süspansiyonların tamamen önlenmesidir.

Çoğu satıcı sorun yaşadı çünkü müşteri ölçütlerine uymuyorlar.

Sonuç genellikle, bazı ürünler veya tüm ürünler için BuyBox payını kaybetmenizdir.

Size Bindwise'dan bir örnek vereyim . Amazon satıcılarına gönderdiğimiz bir tür uyarı, belirli ürünler için Satın Alma Kutusunu kaybettikleri bildirimleridir. Uyarılar şöyle görünür:

Bu uyarıyı aldıktan sonra, satıcılar bize genellikle bir soru sorarak bize geri yazıyor:

Bunu Amazon profilimizde nerede bulabiliriz ve nasıl tersine çeviririz?

Bindwise'dan farklı olarak Amazon size bu bilgiyi bildirmiyor. İkinci kısmı cevaplamak için daha derine inmeli ve sebebini bulmaya çalışmalıyız.

Bir şey ODR (Sipariş Hata Oranı), iptal oranı ve geçerli takip oranı gibi metriklerle daha zorlayıcı olmak. Bunları izlediğiniz ve geliştirdiğinizden emin olun.

Amazon bu ölçümleri tanımlamıştır, bu nedenle satıcılar, performans hedeflerini karşılayan bir müşteri hizmetleri seviyesine ulaşmak ve sürdürmek için çalışmalıdır. İyileştirilmemesi, Satıcı Hesabınızı olumsuz durumda bırakabilir.

A-to-Z iddiaları, çok fazla sayıda olumsuz satıcı incelemesi, iptal edilmiş sipariş, belirli bir ürün için çok fazla iade, hatta yeterince hızlı cevaplanmayan müşteri e-postaları kadar basit bir şey olabilir.

Hesap sağlığınızı düzenli olarak kontrol ederseniz orada uyarılar görebilirsiniz. Genel bir kural olarak, bu noktada hızlı bir şekilde tepki vermeli ve sorunları gidermeye çalışmalısınız.

İhlalin ciddiyetine bağlı olarak Amazon derhal sizden haber almayı bekler.

Zamanlama, tekrar yoluna girme şansın.

Amazon Süspansiyonları genellikle satıcı panonuzda fark edemeyeceğiniz küçük detaylar nedeniyle gerçekleşir.

Performans sorunları ele alınması ve düzeltilmesi en kolay olanıdır. Her konuyu derhal ele almanız gerekir, panik yapmayın.

Size Bindwise servisinden başka bir örnek vereyim . Bindwise, performans ölçümlerinizin 7/24 değerlendirmesini yapar ve Amazon hesabınızla ilgili sorunlara yol açabilecek küçük sorunlara ilişkin ayrıntılı notlar alır. Sistem, daha fazla sorun çıkmadan önce oluşabilecek olası hesap problemleri de dahil olmak üzere bu detayları sizin için acil uyarılar olarak sunar.

Son 3 ay boyunca 1000'in üzerinde satıcılarımız bu hizmeti kullanıyor. Süspansiyon Önleme Hizmetimizi kullanmaya başladıktan 2 haftadan kısa bir süre sonra müşterilerimizin çoğunun hem küçük hem de ciddi fark edilmeyen sorunları nasıl çözdüğünü gördük. Hemen hemen herkes için, Satıcı Merkezindeki gösterge paneli “yeşil” oldu.

Ve bu gerçekten harika, çünkü satıcılara sadece askıya alma şanslarını azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda satışlarda büyümeye yol açan Buy Box paylarını da arttırdı.

Satıcı Merkezi'ndeki performans ölçümleri, askıya almadan önce sorunları çözmenize yardımcı olabilir. Amazon sizinle yalnızca bu kanaldan iletişim kuracak. Bu uygun değildir ve bazı potansiyel olarak tehlikeli konular fark edilmeden kalabilir.

Günün sonunda, hem Amazon hem de müşterilerle yapılan tüm iletişimlere yanıt olarak proaktif bir yaklaşım benimsemiştir.

Satış ayrıcalıklarınızı korumak

Çok fazla sayıda satıcı işlerini Amazon'un işini yönetme yolunda ilerlemek için gereken kurallar ve prosedürleri tam olarak anlamadan işlerini yürütür.

Rakipler politika ihlalleri gerçekleştiriyor olabilir, ancak kural ihlalinde serbest geçiş olarak düşünmemelisiniz. Yapmamanız gereken bir şeyi yapan bir rakibi tanıyor ve görüyorsanız, hesabınızı iyi durumda tutmanız gerektiğini ve rakiplerinizin neler yaptığına odaklanmamanız gerektiğini unutmayın.

Ama işte bir numara. Şüphesiz, Amazon'un TOS'unu ihlal ettiklerini biliyorsanız, diğer satıcıları rapor edebilirsiniz. Örneğin, başka bir satıcı, herkesin zararına kötü ürün detay sayfası içeriği oluşturduysa, uygun adımları atın ve düzeltici işlemler için Amazon ekiplerine bildirin.

Amazon'dan Başlarken

Mesele atılmamak. Yani ne yapmamanız gerektiğini bilmek zorundasınız. Amazon satıcılarını işten çıkarmak için birkaç yol:

 • Geç tamamlanma - Herhangi bir nedenle çok fazla gecikmiş gönderiniz varsa askıya alınabilirsiniz
 • A-to-Z Garantisi iddiaları - A-to-Z Talepleri sorununu “son çare” olarak kullanan bir ürünü iade etme / geri ödeme alma gibi birçok son müşteriye sahipseniz, askıya alabilirsiniz.
 • Amazon e-posta iletilerinin geç veya yok sayılması - Amazon aracılığıyla müşteri sorularına veya şikayetlerine geç kalmanız durumunda, tehlike altındasınız. Unutmayın, bu mesajlara sitenize harici bağlantılar eklerseniz, büyük olasılıkla askıya alınırsınız.
 • Müşterinin Amazon üzerinden yeniden yönlendirilmesi - tam olarak, bir resmi yanlışlıkla web sitenizle filigranlarsanız, açıklamada web sitenize bir bağlantı ekleyin veya web sitenize yalnızca kaldırılması veya hesabın askıya alınması listelenmesi için gereken her şeyi referans alın
 • Yinelenen ASIN / ürün sayfaları - aynı öğeyi birden fazla ASIN altında listelerseniz, askıya alabilirsiniz. Amazon'un genel olarak yinelenen ürün sayfalarında çok katı bir politikası var

Bu ölçümleri günlük olarak izleyin. Her birinin tam dikkatinize ihtiyacı var - günlük!

 • Sipariş kusur oranı
 • Politika ihlalleri
 • İletişim yanıt süresi
 • Geç sevkiyat oranı

Sadece birkaç isim için.

Müşteri Geri Bildirimini İzleyin

Teorik olarak Amazon, geri bildirimlerin kaldırılmasının 4 nedenini belgeler:

 • Müstehcenlik
 • Kişisel bilgi
 • Ürün incelemesi
 • FBA satışı

Bununla birlikte, deneyimler Amazon'un çok çeşitli nedenlerle geribildirimleri kaldıracağını göstermiştir. İyi bir temyiz ve bir miktar mantıkla, yukarıdaki 4 nedeni karşılamayan çok sayıda geri bildirim alabilirsiniz. Kötü geri bildirim kaldırma taktikleri hakkında daha fazla bilgi edinin .

Amazon'dan gelen e-postalar konusunda ciddi olun

Genel bildirimler, gelecekteki kurallar vb. Değişsin, vb. Amazon'un size not göndermesinin belirli bir nedeni olmadığını düşünebilirsiniz, ancak bunları almak için hemen her zaman iyi bir neden vardır. Daha fazla açıklama için Amazon'a geri dönmek anlamına gelse bile, bildirimleri anlamanız size bağlıdır.

Tek bir başarısızlık noktasından kaçının

Daha sonra gönderilen veya zamanında ulaşmayan siparişler, kötü bir alıcı deneyimi anlamına gelir. Bu alıcılar gelecekte sizden de sipariş almayacaklar. Bu nedenle, iyi bir uygulama, tek bir depo çalışanının beklenmedik bir şekilde bulunmaması nedeniyle gönderilerin takılıp kalmaması için depo personelinizi çapraz eğitmektir.

Siparişleri iptal ederseniz, metriklerinizi etkileyecektir. 3 günden daha uzun bir süre geç gönderirseniz, bu ölçümlerinizi etkiler.

Bununla birlikte, geç sevkiyat için hedef sipariş iptali için hedefin üzerinde olduğundan, geç nakliye için gönderim muhtemelen iptal etmekten daha iyidir.

Asıl mesele, mutsuz bir müşteriye neyin yol açacağıdır, çünkü her iki durumda da müşteri size daha önemli bir ölçümü etkileyen olumsuz geribildirim bırakabilir - sipariş hatası oranı.

Örneğin, Amazon'un satıcıları cevapsız nakliye son teslim tarihlerinde askıya aldığı durumlar vardı .

Sonuç olarak

Askıya alındıktan sonra, hesabınızı veya girişlerinizi yeniden etkinleştirmek için zaman alıcı, geri kazanılması çok zor ve pahalı olabilir ve işinizi ezebilir.

Özel itirazları, vb. Uyarlayabilen danışmanlık firmaları var. Ortalama teklifleri 700 dolar civarında.

Pek çok satıcı düşünüyor: Kurallara göre oynadığımı biliyorum… peki bu nasıl olabilir?

En iyi eylem yolu, satış ayrıcalıklarınızın en başta tehlikeye atılmasını önlemektir.