11 min read

Amazon Satın Alma Kutusu: Satışlarınızı Etkileyebilecek Az Bilinen Faktörler

Amazon Satın Alma Kutusu: Satışlarınızı Etkileyebilecek Az Bilinen Faktörler

Amazon, benzersiz ve sürekli değişmekte olan bir pazardır. Her ne kadar her satıcı Satın Alma Kutusu'na aşina olsa da, sadece çok azı kapsamlı bilgiye sahiptir.

Bu yüzden, size, profesyonel bir Amazon satıcısı olarak büyük olasılıkla Satın Alma Kutusu hakkında bugüne kadar duymadığınız 2-3 şey söyleyeceğiz. Özellikle PL satıcısıysanız veya PL ürünleri satma niyetindeyseniz, hiç beklemediğiniz şeyler keşfedeceksiniz.

Amazon ormanında çok sayıda ürün seçeneği var, ancak bazen her bir ürün için çok sayıda satıcının olduğu durumlar da gözlemleniyor. Bir ürünü satan çok sayıda satıcı olduğunda, satıcılar Satın Alma Kutusu adlı algoritmik Olimpiyatları tamamlarlar ve nihai ödül olarak Amazon'daki ürünleri özelinde 'tercih edilen satıcı' olur.

Özel Etiketli satıcılar (Private Label = PL) bile, Satın Alma Kutusu almaya uygun olmaları için kendilerine karşı rekabet etmelidir. Satın Alma Kutusu karmaşık, korkutucu ve çok önemlidir, ancak neyse ki, tüm anlaşılmazlığına rağmen, bugün birçok noktayı açıklığa kavuşturacağız.

Bu makalede:

Satın Alma Kutusu nedir?

Satın Alma Kutusu, müşterilerin alışveriş sepetlerine ürün ekleyerek satın alma işlemine başladıkları ürün ayrıntı sayfasındaki kutucuktur. Amazon platformunun önemli bir özelliği, aynı ürünün birden fazla satıcı tarafından satılıyor olabilmesidir. Birden fazla satıcı aynı ürünü "Yeni" olarak sunuyorsa, söz konusu ürün özelinde Satın Alma Kutusu için rekabet edebilirler.

Düzinelerce satıcının olduğu bir yerde, alıcı her birini tek tek inceleyip aralarından seçim yapmak durumunda kaldığından bunalabilmektedir. Çoğu alıcı, bir ürün sayfasını görüntüledikten ve ürünü satın almaya karar verdikten sonra, sadece Satın Alma Kutusu kısmında yazan fiyattan ürünü satın almak ister. "Sepete ekle" butonuna tıklar ve ödeme işlemine devam ederler.

Bu süreci basitleştirmek için Amazon, bu satıcıyı doğrudan kendi seçtiği satıcıya yönlendirir.

Bu seçim, satıcılar arasında gün, hafta veya ay boyunca değişebilir ve Amazon tarafından algoritmik olarak kontrol edilir.Amazon, Satın Alma Kutusu uygunluk ve sıralama durumunuzu belirlemek için performansa dayalı ölçütler kullanır, bu nedenle mağazanız için en yüksek performansı sağlama noktasında Amazon satıcı hesabı itibarınıza odaklanmanız çok önemlidir.

Metrik dönüşümü: Amazon Satın Alma Kutusu Algoritmasında neler yer alır?

Amazon Satın Alma Kutusu'nun algoritması tam bir kara kutudur. Satıcılar sadece yarışa katılan farklı Amazon satıcılarını net olarak görür ve ödüllendirilip satış önceliği verilen tek bir satıcıyı görür ve bu satıcı bazen farklı seçenekler arasında dönüşümlü olmaktadır.

Bu seçimi tam olarak nasıl yaptıklarını gösteren kesin bir hesaplama ne yazık ki yok, fakat doğrudan Amazon tarafından verilen bazı öneriler bulunuyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kilit faktörler fiyat, gönderi yöntemi, envanter durumu ve müşteri hizmetidir.

Her ne kadar resmi bir formül olmasa da, sürecin nasıl yürüdüğüne dair çeşitli kanılar bulmaktadır.

En önemli nokta fiyat. Eğer bir fiyat rekabetçi değilse, satıcı, tek başına yer aldığı bir listede bile Satın Alma Kutusu kazanamaz! Bu durum, Amazon'un, her bir ürün için fiyat rekabeti yaratmaya yönelik çabasını yansıtmaktadır. Tipik olarak, bu işlem ASIN temelli olarak yapılır, burada mevcut fiyatı önceki hafta, ay ve yılın ortalama satış fiyatları ile karşılaştırırlar. Satın Alma Kutusu için önemli bir artış uygun olmayacaktır. Gözle görülür bir artış varsa, Satın Alma Kutusu için elverişsiz kabul edilecektir.

Rekabetçi bir fiyat olduğu kabul edilirse, sıradaki faktörün gönderi yöntemi olacağı görülüyor.

 1. Amazon tarafından satılan ve gönderilen ürünler, tüm diğer ürünler arasında avantaj kazanıyor.
 2. Bundan sonra, Amazon tarafından sunulan (FBA) ürünler geliyor, sonra
 3. Satıcı tarafından sunulan birincil ürünler (SFP), sonra
 4. Ücretsiz kargolanan ürünler, sonra
 5. En kargo ücretlerine sahip ürünler.

Bu sıralamada tüm fiyatların rekabetçi olduğu varsayılmıştır. Örneğin, bir satıcı tarafından sunulan benzer bir üründen yalnızca $0,15 daha pahalı olan bir FBA ürünü yine Satın Alma Kutusu kazanabilirken, $50 daha pahalı olan bir FBA ürünü Satın Alma Kutusu kazanamayacaktır.

Satıcı geri bildirimleri de önemli bir rol oynar.

Yeni satıcıların Satın Alma Kutusu kazanması zor olabilir, hatta bazı kategorilerde Satın Alma Kutusu yeterliliği hemen kazanılmadığından neredeyse imkânsızdır diyebiliriz. Kökü hesaplar için satıcı hesabının itibarının korunması önemlidir ve bu durum Satın Alma Kutusu konusuna da yansır.

Çok fazla olumsuz geri bildirim veya düşük geri bildirim oranı, Satın Alma Kutusu kazanma şansınıza da zarar vermektedir. Geri bildirimlere dikkat etmek, her satıcı için zaten önemli bir adımdır, ancak Satın Alma Kutusu, satış hayatınızın bu alanı hakkında ihtiyatlı olmanız için bir neden daha ekliyor.

Son olarak, envanter metrikleri. Bu yakın zamanda eklenmiş bir yenilik, artık Amazon satıcıları için bir Envanter Puanı gösteriyorlar.

Envanter puanı, envanter alanınızın uygunluğunu doğrudan etkiliyor ve görüşüne göre Satın Alma Kutusu üzerinde d etkisi var, ancak yine de yukarıda belirtilen diğer öğeler kadar güçlü değil.

Bu, daha çok envanterinizin azaldığı durumlarda ön plana çıkıyor. Amazon, ürün genellikle üçten fazla miktarlarda satılıyorsa ve ürünü bir anda iki adede düşürürseniz bu durumu fark eder ve daha iyi metriklere ve kıyaslanabilir bir fiyata sahip başka bir satıcı mevcutsa, Satın Alma Kutusu özelliğini o satıcıya verebilir.

Elbette, başka önemli faktörlerde vardır:

 • Kusurlu Sipariş Oranı (KSO) – müşteri değerlendirmeleriniz, A'dan Z'ye garanti talepleri ve ters ibrazlar temelinde belirlenmektedir;
 • Satış hacmi;
 • Amazon'da geçirilen süre – Amazon'da satıcı olarak geçirdiğiniz sure ve deneyiminiz gerçekten önemlidir.

Satın Alma Kutusu uygunluğunu kontrol etmek istiyorsanız bazı adımları izlemelisiniz:

 • Amazon Seller Central sayfasında, 'Envanter' sekmesine gidin ve 'Envanteri Yönet' seçeneğini seçin;
 • 'Tercihler' sekmesini tıklayın;
 • 'Görüntüle' bölümünden Satın Alma Kutusu yeterliliği kısmını bulun;
 • Açılır menüden 'mümkünse göster' seçeneğini seçin.
 • Eğer satıcı uygunsa, Satın Alma Kutusu uygunluğu sütununda "evet" ibaresini görmelisiniz.
 • Satın Alma Kutusu uygunluğu konusunda daha fazla bilgiyi Amazon'dan elde edebilirsiniz.

Satın Alma Kutusu rotasyonu ve değişen Satın Alma Kutusu

Kafaları karıştıran bir başka nokta da Satın Alma Kutusu'nun rotasyon oranıdır.

Bugün Satın Alma Kutusu'na sahip olmanız, yarın da alacağınızı garanti etmemektedir.

Saatlik olarak değişir. Hatta bazen konuma göre de değişmektedir!

Amazon'un, zaman zaman Amazon satıcılarının FBA depolarının konumuna göre Satın Alma Kutusu verdiğini tahmin edenler kişiler de var. Örneğin, bir satıcı, hepsi Mississippi'nin batısında yer alan 10 yerde FBA öğelerine sahipse, Amazon bu satıcıya yalnızca Batı Yakası'nda yer alan alıcılar için Satın Alma Kutusu verebilir.

Aynı parametrelere sahip birden çok satıcı varsa, Satın Alma Kutusuna sahip olma süresini bu satıcılar arasında bölüştürmektedir, bu prosedüre de Satın Alma Kutusu rotasyonu adı verilir.

Bunun dışında, yüksek performans gösteren bir satıcı Satın Alma Kutusu'nun %70'ine, ortalama bir satıcı %25'ine ve düşük performans gösteren bir satıcı da %5'ine sahip olmaktadır.

Bu durumu göz önünde bulundurarak, sonuç olarak, meselenin Satın Alma Kutusu'nu kazanmak ya da kaybetmek olmadığını, bunun yerine hangi satıcının Satın Alma Kutusu yüzdesine daha az veya daha fazla sahip olmasının önemli olduğunu gözlemliyoruz. Dolayısıyla, ürünlerin Satın Alma Kutusu'ndan çıktığı anı bilmenin pek bir anlamı yok. Daha önce de belirtildiği gibi, rotasyon saatlik olarak bile gerçekleşmektedir.

Bunun yerine, örneğin, günlük yüzdelik payınızı ve günden güne bu payın nasıl değiştiğini bilmek daha önemlidir (Bindwise uyarıları bu konuda size yardımcı olabilir 😉).

Rotasyonla ilgili olarak, bir satıcının fiyatı mevcut Satın Alma Kutusu kazananının %2'sinde ise, satıcının Satın Alma Kutusu'nu en az belirli bir yüzde süresince kazanmasının garanti olduğu yönünde yanlış bir varsayım var.

Satıcıların bu rotasyonu görmeleri veya aniden kaybetmeleri çok sinir bozucu olabilir.

Yeniden fiyatlandırma programları Satın Alam Kutusu yazılımına ve Satın Alma Kutusu programlarına entegre edilmiştir ve bu konuda önemli rol oynar. Pek çok satıcı Amazon'da otomatik fiyatlandırmayı kullanır ve fiyatların dibine doğru bir yarışa girişirler (yeniden fiyatlandırmaya karşı tutumumuzu hissediyorsunuz, değil mi?).Eğer dikkatli olmazlarsa, kaybedecekleri şekilde fiyatlandırma yapabilirler. Fiyatlandırma stratejisi başka bir gün tartışacağımız ir konu, ancak söz konusu Satın Alma Kutusu olduğunda fiyat konusunda kesinlikle bilinçli olmalısınız!

Mobilde Satın Alma Kutusu – yükselen yıldız

Perakende alışverişlerin büyük çoğunluğu hala mağazalarda gerçekleşse de, mobil cihazların bu satın alımlar üzerindeki etkisi hızla artıyor.

Amazon, 2016 tatil dönemi boyunca dünya çapındaki müşterilerinin %72'sinin son derece yüksek sıklıkta mobil cihazları üzerinden alışveriş yaptıklarını bildirdi.

Mobilde, Satın Alma Kutusu da büyük önem kazanıyor. Bunun nedeni, masaüstü veya dizüstü bilgisayarın aksine, mobil sitenin Satın Alma Kutusu doğrudan ürün resminin hemen altında göstermesidir.

Amazon'un mobil sitesinde, "Amazon'daki Diğer Satıcılar" kutucuğunun gösterilmediğini unutmayın.

Sadece Satın Alma Kutusu kazananının adı gösterilmektedir.

Mobil alışveriş yapan kullanıcılara ulaşmanın önemini hissediyorsanız, Satın Alma Kutusu kazanmaya öncelik vermeniz gerektiğini belirtelim.

Mobil etki nasıl kazanılabilir? İnanın, çok faydalılar.Kampanyaları, fırsatları ve kuponları yeniden düzenleyin. Alıcıların online alışverişte verdikleri kararlar, genellikle fiyata, fırsatlara ve kuponlara bağlıdır. Alışveriş yapanlar, kampanyaları, fırsatları veya kupon kodlarını aramak zorunda kalmaları durumunda, mobil Amazon listenizi aramaktan vazgeçebilir ve alışveriş deneyimlerine geri dönmeye de pek niyetli olmazlar. Ödeme sırasında hemen kampanyalar, fırsatlar ve kuponlar sunarak satın alma işlemini henüz gerçekleştirmemiş olan müşterileri kaybetmenin önüne geçin.

Satın Alma Kutusu – sadece satıcılar

Amazon'da özel etiketle satış yapanlar, bu bilgilerinin hiçbirinin kendileriyle uyumlu olmadığını düşünebilirler.

Şaşırtıcı bir şekilde, aslında durum hiç de sanıldığı gibi değil. Satın Alma Kutusu kazanmanın yanı sıra, Satın Alma Kutusu uygunluğu diye bir konuda mevcut.

Satın Alma Kutusu uygunluğu kazanma algoritmasından daha basittir. Uygunluk, fiyat, satıcının söz konusu kategorideki geçmişi ve müşteri yorumlarına dayanmaktadır (bu arada, ürünlerinizin uygunluğu kaybettikleri anda otomatik olarak bilgilendirilmek istiyorsanız, bu konuda size yardımcı olabiliriz).

Yeni bir kategoride satış yaparken, bir satıcının Satın Alma Kutusuna katılabilmesi için günlerce veya haftalarca beklemesi gerekebilir. Benzer şekilde, bir ürün diğer rakiplerin çoğundan daha yüksek şekilde fiyatlandırılırsa veya Satıcı'nın kötü yorumları varsa, ürün Satın Alma Kutusu kazanamayabilir. Bu şekilde, PL satıcıları, diğer satıcılarla Satın Alma Kutusu için rekabet etmese bile, Satın Alma Kutusu uygunluğunu korumak için belirli standartlara ulaşmalıdırlar.

Daha da önemlisi, Satın Alma Kutusu, Dolandırıcılar nedeniyle diğer satıcıları göz önünde bulunduracaktır! Diğer satıcılar özel listelemede satış yapabilirler, ancak çoğu zaman bunu sahtekârlıkla gerçekleştirirler. Ürününüzü başka yöntemlerle dağıtmadığınız sürece, benzer bir fiyata başka bir satıcının taklit olduğundan emin olabilirsiniz.

Çoğu zaman, bu satıcılar fahiş fiyatları nedeniyle Satın Alma Kutusu kazanamazlar. Diğer zamanlarda ise daha düşük bir fiyata ucuz bir sahte ürün sattıkları için Satın Alma Kutusuna sahip olurlar. Daha da kötüsü, bazen yeni satıcılar ortaya çıkar ve doğrudan son tüketiciyi dolandırmayı planlarlar.

Dolandırıcılık durumunda, Bindwise bu konuda yardımcı olmak için benzersiz bir konuma sahiptir. Listenize bir dolandırıcı dâhil olduğunda Bindwise çözümleri sizi uyaracaktır.

Dolandırıcıyı öğrendikten sonra, onlarla başa çıkmak için adım atabilirsiniz.

Bu dolandırıcılar Satın Alma Kutusu'nu çalabilir ve sonra sahte ürüne dayalı bir dizi yoruma neden olabilir. Dolandırıcıların listenizde kalmalarını önlemek için bu uyarıları kullanın, ancak uzun vadede bu tür dolandırıcılarla başa çıkmak için Marka Tescili, Ticari Marka ve diğer uzun vadeli seçenekleri mutlaka deneyin.

Toptancılar için Satın Alma Kutusu

Toptancılar için, Satın Alma Kutusu Amazon'daki günlük satış mücadelesinin önemli bir parçası olacaktır. Muhtemelen Satın Alma Kutusunun artılarını ve eksilerini gayet iyi bilirler, ancak birkaç önemli noktayı tekrarlamakta fayda var.

Toptancılar açısından, tedarikçinizle güçlü bir ilişkinizin olması ve rekabetçi fiyatlandırma uygulamanız ve MAP'i takip etmeniz önemlidir.

Bir üreticinin tutarsız bir tedarik zincirine dâhil olmak, birbirlerinin fiyatlarını kıran Amazon satıcıları ve daha da kötüsü, doğrudan distribütörlere veya üreticilere karşı rekabet etmek anlamına gelebilir.Kaliteli bir distribütörle çalışan toptancılar için, benzer bir fiyat üzerinden satış yapan başkalarıyla rekabet edeceksiniz. Bu da, Satın Alma Kutusunun büyük olasılıkla eşit şekilde dönüşüm göstereceği anlamına gelir, ancak bu noktada gönderi metrikleriniz ve müşteri yorumlarınız size avantaj sağlayabilir. Müşterilerin mağazanıza verdiği geri bildirimlerden haberdar olmak ve satışları mümkün olduğunca Amazon aracılığıyla yerine getirmek, Satın Alma Kutusunu normal payınızdan daha yüksek oranda kazanmanızı sağlayacaktır.

Diğer yönlerden Satın Alma Kutusu

Birçok satıcı Amazon'u yenmenin mümkün olup olmadığını soruyor, çünkü her zaman Satın Alma Kutusunun galibi kendisidir.

Bununla ilgili olarak, Satın Alma Kutusunun Amazon'a mükemmel müşteri deneyimi metriklerine sahip bir satıcı olarak davrandığını kabul etmelisiniz.

Benzer metriklere veya çok düşük bir Teslim Fiyatına sahipseniz, Satın Alma Kutusunu Amazon'la paylaşacak, hatta fiyat yeterince düşükse onu yeneceksiniz.

Bu nedenle, Amazon satış sıralamasına ek olarak, bizzat Amazon'a karşı rekabet edip etmediğinize dikkat etmek önemlidir.

Herhangi bir satıcı Satın Alma Kutusu için uygun değilse, "Tüm satın alma seçeneklerine bakın" butonu görünecek ve alıcı Teklif Listeleme sayfasına yönlendirilecektir. Bu durum, hiçbir satıcı gereksinimleri karşılamadığında veya fiyat Liste fiyatına kıyasla çok yüksek olarak değerlendirildiğinde gerçekleşir.

Bir ürünü kimin satacağını belirlemeye yardımcı olan Satın Alma Kutusuna ek olarak, satıcının yetenekleri üzerinde başka etkileri de vardır. Bir müşterinin önceki makalelerde ele alındığı üzere satışları arttırmak için yapabileceği çok sayıda şey vardır. Bunlar arasında; fırsatlar, kuponlar, reklam kampanyaları sayılabilir.

Bu seçeneklerin neredeyse tamamı yalnızca satın alma kutusu uygunluğuna sahip satıcılar tarafından kullanılabilir ve bazıları da yalnızca şu anda satın alma kutusuna sahip olan satıcılar tarafından kullanılabilir.

Bu noktada, satın alma kutusunu almak ve elinizde tutmak için çabalamaya ve dolandırıcılar konusunda listenizi izlemek için Bindwise kullanmaya devam edin. Satın Alma Kutunuzun uygunluğunu geliştirmek ve Satın Alma Kutusunu korumak, hem bireysel ürünler hem de uzun vadeli satıcı başarısı için hayati önem taşır.

Hala okuyor musunuz?

Satın Alma Kutusu, Amazon'daki her satıcı için korkutucu, komplike ve kafa karıştırıcı olabilir. Neyse ki, en azından temel prensipleri anlaşılabilir ve çabalayarak elde edebilirsiniz.

Ürünleri adil ve rekabetçi fiyatlarla satarak, iyi satıcı geri bildirimlerini ve uygun envanter yönetimini koruyarak ve etkili bir şekilde gönderi yaparak, satın alma kutusu için uygun kalabilir ve kazanmaya devam edebilirsiniz!

Bunu Bindwise dolandırıcı takibiyle birleştirdiğinizde Satın Alma Kutusu sıralamasında üstte yer alacak ve yıllar boyunca başarılı bir Amazon kariyeri yürüteceksiniz!