6 min read

Yani Amazon Satıcı Hesabınız Askıya Alındı

Yani Amazon Satıcı Hesabınız Askıya Alındı

Bugün Amazon Pro satıcımız Chantelle Thomas'tan birinden aldığımız eyleme dönüştürülebilir bir hikayeyi paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Umarım satıcı hesabı askıya alma ile ilgili pratik şeyler öğreneceksiniz. Satıcı topluluğu ile paylaşacak bir şeyiniz varsa, bize Bindwise'da ulaşmaktan çekinmeyin. Okumanın tadını çıkar!

Yani, Amazon Satıcı Hesabınız askıya alındı. Kulübe hoşgeldin. Ne zaman başarılı olduğunu biliyorsun.

Bir sabah kalktın ve Amazon satışlarını kontrol et. Dolar işareti dışında, “E-posta, Şu anda Amazon'da satış yapamazsınız ve paranız geçici olarak tutuldu…” gibi korkunç bir e-posta görüyorsunuz. İşletmenizin neden birkaç saat içinde kapatıldığına ilişkin nedenleri e-postaya tararsınız. ve bunun bir uyarı bile olmadan nasıl olabileceğini merak ediyorum!

En sık olarak, acil askıya alma, fikri mülkiyet haklarının veya fikri mülkiyet haklarının ihlali sonucu ortaya çıkar.

Eşyalarınızın orijinal olduğunu ve büyük bir perakendeci tarafından satın alındığını veya özel bir etiket olduğunu biliyorsunuz; bu nedenle, hemen yanıtla düğmesine basıp hesabınızı geri almak için çaresiz bir girişimde savunmanızı yazmaya ve haklı bir şekilde size ait olan paraya erişmeye başlayın. Eski durumuna getirme veya daha fazla bilgi yerine, sizi inkar eden, size hiçbir şey söylemez ve paranızı rehin tutan, korunan otomatik bot yanıtıyla karşılanırsınız. Yani tekrar dene. Ve yeniden. Aynı cevap. Hayal kırıklığınız arayamazsınız, soru soramazsınız, hatta canlı bir kişiyle konuşamazsınız!

Amazon Seller Forumları, hem yeni hem de deneyimli, şaşkın ve askıya alınmış satıcılarla doludur, “neyi yanlış yaptım?” Diye sordu. Hızlı bir google araması, hesabınızın çok yüksek bir ücret karşılığında iade edilmesini garanti eden binlerce makaleyi ve şirketi getiriyor. 500 USD - 7500 USD Merak ve hayal kırıklığı beni çok etkiledi, bu yüzden yardım için bu şirketlerden birkaçına ulaştım.

Birçok 3. parti şirketi, eski Amazon personeli olduğunu veya Amazon'da hesabınızı gözden geçirebilecek içerideki kişilerin olduğunu iddia ediyor. Bu sorulardan sonra, Amazon'un hesaplarını eski durumuna getirmek için bir yandan taraf ücretlendirme işi olduğuna ikna oldum! Olmazsa, belki yapmalılar ama ben daldım. Hesap bilgilerimi hiç kimseye vermeyeceğim ve birilerinin bir hafta boyunca benim adıma 10 dakikalık bir temyiz başvurusunda bulunma konusunda herhangi bir değer görmediği için, askıya alma ile mücadele etmeye kararlıydım ancak bu konuda dikkatli olmalıydım. Sadece çok fazla şansın olsun.

Amazon'a karşı dördüncü ve başarısız olarak ne kadar temyiz ederseniz, Satıcı Forumları'nın attığı "ölüm öpücüğü" e-postaya bir adım daha yakınsınız. Amazon size kalıcı olarak askıya alındığınızı söyler ve e-postalarınıza artık cevap vermezler. Bu olduğunda, işin bitti. CEO CEO'su Jeff Bezos'u bizzat tanımadığınız sürece ulaşmanız gereken başka kimse yok ;-)

İtirazınızla ilgili olarak size yardımcı olmak için 3. taraf şirketlere ödeme yapmadan önce , bunu tamamen kendi başınıza yapabileceğinizi bilmeniz gerekir ve hesap askıya alma işlemlerinin yaklaşık% 97'si MySilentTeam'in lideri Jim Cockrem'e göre iade edilir. Ürünlerinizin sahteciliği veya kağıt izi olmaması durumunda, hiç kimse size ve işinize büyük olasılıkla su altında yardım edemez. Bahçe satışlarında “yepyeni” olarak satın alınan ürünler satışta askıya alınmayacaktır. Geri kalanımız için okumaya devam edin.

Bir süspansiyonun başarıyla cezalandırılması için formül

Amazon e-postaları size pek bir şey söylemez, fakat size her şeyi anlatırlar. Satır aralarını okumalısın. Bir şey yapmadan önce yapmanız gerekenler:

  • Amazon'un tavsiye ettiği ASINS için makbuzlarınızı bu e-postanın herhangi bir yerinde olduğunu öğrenin;
  • Hesabınızın tamamını inceleyin. Söz konusu ASINS'in silinmesi, tüm müşteri geri bildirimlerinin, şikayetlerin veya politika ihlallerinin gözden geçirilmesi anlamına gelebilir;
  • Resimler ve açıklamalarla eşleştiğinden emin olmak için kısıtlı markalar listesini ve envanterinizdeki her öğeyi inceleyin;
  • Amazon'un e-postalarında belirtilen politikaları inceleyin. Onların ABD politikaları hepsi burada listelenir https://sellercentral.amazon.com/gp/help/external/G521?language=en_US .

Yukarıdakileri bir kez yaptıktan sonra, bir yanıt ve bir eylem planı oluşturmaya hazırsınız. Yanıtınız aşağıdakileri içermelidir:

  • Yalnızca sizden istedikleri e-postayı yanıtlayın. E-postalarınızı bilinen tüm Amazon e-posta adreslerine göndermeyin! Askıya alma ve diğer departmanların katılımını yavaşlatan ve durumu daha da fazla karıştıracak özel bir Satıcı Performans Ekibi var;
  • Şikayetinizi net ve özlü bir şekilde ifade ederek yanıtınızı açın;
  • Söz konusu ürün (ler) için makbuz veya fatura sağlayın. Varsa, öğeyi ve UPC'yi veya SKU'yu vurgulayın ve tedarikçi adını, adresini ve telefonunu sağlayın;
  • Eylem planınızın şikayeti çözmek için gerçekleştirdiğiniz eylemi ve bu konuda daha fazla şikayet yapmamak için gerçekleştireceğiniz eylemi gerçekleştirmesini sağlayın;
  • Hatalı olmasanız ve yanlış bir şey yapmamış olsanız bile, birisinin mallarınızın asılsız olduğunu düşündüğünü kabul etmeniz gerekir. Amazon'un görüşüne göre müşteri her zaman haklıdır.

İtirazınızı yazarken, Satıcı Performans ekibine telefonla ulaşamayacağınızı ve bunlardan gelen e-postaların robot ve önceden yazılmış olduğunu unutmayın. Satıcı Desteğini aramak sadece askıya alınmadıklarından dolayı hayal kırıklığınıza katkıda bulunacaktır. Gördüklerinizi görebilirler ve birçok temsilci size kötü önerilerde bulunur veya tamamen yanlış bilgiler verir. Amazon için ne kadar eğilmeniz gerektiğine dair bir fikir vermek için, aldığımız ve başarılı bir şekilde temyiz ettiğim bir politika ihlalinden bahsetmeme izin verin.

Şikayet Amazon'un suçu olduğunda

Sadece FBA (Amazon tarafından doldurma) satıyoruz. Amazon, nihai müşteriye gönderim ve teslimattan% 100 sorumludur. Tüm ürünlerimiz FBA depolarına gönderilmeden önce iki kez denetlenir ve devlet kurumları tarafından denetlenen saygın kaynaklardan gelir.

Ürünün alınmadan önce açıldığını belirten bir güvenlik şikayeti aldık ve açık ve kullanılmış bir yiyecek torbası satmakla suçlandılar. Sadece bu iğrenç ve tamamen sağlıksız değil, aynı zamanda tamamen yanlıştı. Açıkça görüldüğü üzere, depo depodan çıktıktan sonra çanta transit bir yere açılmıştı ya da müşteri bir freebie almak için yalan söylüyordu.

İlk temyizde, parmak Amazon'a yöneltildi ve müşteriye gönderimden sorumlu olduklarını hatırlattı ve bu satıcı hatası değildi. Böyle bir acemi hata. Amazon'un otomatik bot çalışanı geri çekildi ve hesabımız zayıf satıcı ölçüleri ve kötü geri bildirimlerden etkilendi.

İkinci temyizde hata kabul ettik. Ürünü FBA’ya gönderilmeden önce tam olarak incelememe sorumluluğunu aldık ve bu ileriye dönük olarak, her öğeyi iki kez kontrol edeceğiz ve paketleme politikalarına uygunluğu sağlayacağız. Bunca zamandır bunu yapıyorduk ve şikayetin bizimle bir ilgisi olmadığını biliyoruz, ama yine de sahibiz. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Amazon bu yanıttan memnun kaldı ve 2 gün içinde tekrar çalışmaya başladık, ancak hesapta 180 gün içinde düştüğü düşünülen kötü ölçümler hala devam ediyordu.

Şikayet aslında satıcı hatası olduğunda, sadece aynı yönergeleri izleyin. Biz insanız ve insanlar hata yapıyor. Onlardan öğrenin, çalışkan olun ve ilerlemenizde aynı problemi yaşamamalısınız. Amazon, FBA satıcılarında tüccarın yerine getirdiğinden daha bağışlayıcı olma eğilimindedir, ancak FBA'nın burada tartışmayacağımız kendi olumsuzlukları vardır.

Müşteri her zaman haklıdır

Satıcılar sık ​​sık unuturlar veya onların Amazon'da bir düzine olduklarını fark etmezler. Özellikle Çin pazarı tarafından günlük olarak binlerce yeni satıcı hesabı oluşturuluyor. Amazon, herkesin erişmek istediği devasa bir müşteri veri tabanına sahip canavar yapan dev bir paradır. İstedikleri satıcı değil, istedikleri müşteriler. Onları kazanmak ve elde tutmak için onları mutlu etmeleri gerekir ki bu genellikle (ve) paranızın iadesini içerir. Bu, herhangi bir müşterinin herhangi bir zamanda herhangi bir satıcıyı yanlış yapmakla suçlayabileceği anlamına gelir ve kazanırlar, kaybedersiniz. Bu başka bir zaman için tamamen başka bir blog yazısı.

Yukarıdaki formatı izlerseniz, genellikle Amazon'a 2 ya da 3 e-posta yoluyla temyiz başvurunuzu kazanma şansınız en yüksek olur. Nadiren ilk e-postadan sonra Satıcılar eski durumuna döner. Neredeyse hiç kimse bakmadan önce birkaç kez dördüncü ve geri gitmeniz bir zorunluluk gibi görünüyor.

Amazon'la ne zaman iletişim kurarsan, küçük bir balık olduğunu, büyük bir havuzda, birkaç köpekbalığının ardında sıralandığını unutma. Onlarla iletişiminiz net, özlü ve olgusal olmalıdır. Temyizinizi hav ve duygu ile doldurmayın. Amazon, askıya almanın işinizi veya geçiminizi nasıl etkilediği umrunda değil. Ne kadar değerli olduğunuzu ya da ne kadar para yatırdığınızı ya da onları nasıl kazanacağınızı umursamıyorlar. Günde binlerce e-postaları gözden geçiriyorlar ve sizinki de büyüyen havayolunda başka bir şey. İlk paragrafta takımların dikkatini çekmeniz gerekir, böylece ne istediklerini verdiğinizi görebilir ve ne söylediklerine dikkat edersiniz. Sadece tatmin olduklarında, sizi yeniden işe almayı ve rehin tutularak paranızı vermeyi düşünürler.