6 min read

Amazon saticısi aylik 60000 dolar getiri ile askiya aiındi simdi eski durumuna getirildi. Hatalarımdan öğren. BONUS: 6 pro eyleme dönüştürülebilir ipucu.

Amazon saticısi aylik 60000 dolar getiri ile askiya aiındi simdi eski durumuna getirildi. Hatalarımdan öğren. BONUS: 6 pro eyleme dönüştürülebilir ipucu.

Amazon işimi neredeyse öldüren hatalarla ilgili hikayemi okuyabilirsin. Ayrıca Amazon hesabımı eski durumuna getirmek için attığım adımlara ve askıya alınmanın nasıl önlenebileceğine ilişkin 6 ipucuna da bakalım.

Hey herkes. Geçen haftanın sonunda bazı harika haberlerim var ve tabiri caizse “ileriyi ödemem” gerektiğini düşündüm. Bu yüzden umarım bu hem deneyimsiz hem de tecrübeli gazilere yardımcı olabilir.

TL; dr - tam 15 aydır FBA satıcısı işimi bıraktı ve kendim için tam gün çalıştı. Bir LLC'yi başlattı, çılgınca büyüdü, sonunda askıya alındı, temyiz başvurum reddedildi ve bazı “mucizeler” tarafından iade edildi.

Hikayenin genişletilmiş versiyonu:

FBA hesabımı mütevazi başlangıçlardan (ilk birkaç ay satışlarda yaklaşık 1 bin dolar) 11 ay içinde daha fazla satışa (60 bin dolar / ayın üzerinde) büyüttüm.

Her gün çalışma masamdan gidip geldiğimde “ İnanılmaz Satıcı Podcast'lerini ” dinleyerek çoğunuz gibi başladım. Bir kulaklığı gizlice sokar ve başından itibaren her bölümü dinlerdim, çok fazla not alır ve Scott'ın paylaştığı her bağlantıyı izlerdim . Tüm röportajları dinledim ve hepsini yedim! Amazon'da bir sonraki büyük satıcı olabileceğimi biliyordum, ihtiyacım olan tek şey doğru üründü.

Sonunda, AliExpress ve diğer firmalardan tonlarca ürün tedarik ettikten sonra, elimi özel etiketten denedim, bazı başarılar elde ettim, ancak toptan satışta nişlerimi gerçekten buldum. O zaman geçimimi sağlayacak kadar para kazanmaya başladım

Daha fazla ürün ekledim, şirketimi büyütdüm, istediğim zaman ve istediğim yerde. Rüyayı yaşıyordum, elbette, askıya alındım.

Podcast'leri dinleyen veya Facebook satıcı gruplarına ait olanların şimdiye dek bilmesi gereken, askıya alma olasılığının son derece yüksek olduğu ve herhangi bir Amazon satıcısının en büyük endişesi . Amazon, satıcılara gelince “Önce Vur, Sonra Hedefle” türünde bir politika izliyor.

Bütün kartları tutuyorlar ve biliyorlar. 1 öfkeli müşteriden ziyade 100 öfkeli satıcıya sahiplerdi. Bu onları çalmak değil, tamamen anlıyorum, müşteri her zaman öncedir, ancak bir satıcıysanız, kendinizi uyardığınızı düşünün.

Mükemmel ölçütlerim var . 4.9 geri bildirim derecesine, ürün yorumlarımın tonuna sahibim ve her müşterinin sorularına cevap veriyorum. Neredeyse her kuralı biliyordum, Amazon'a yazıp yazıyordum ve tüm politika değişikliklerine devam ettim.

Telefonumda korkunç bir bildirim aldığımda, UPS için büyük bir gönderi hazırlamayı yeni bitirmiştim. Hesabım askıya alındı. Çıldırmamaya çalıştım ve neyin yanlış olduğunu görmek için bilgisayarıma koştum.

Hesabım, birden fazla satıcı hesabı nedeniyle askıya alınmıştı.

Panik, inançsızlık ve öfke. Ama… Adımların ne olduğunu biliyordum. İtirazımı oluşturmak için hemen dışardan bir ekip kiraladım. Herkesi eski haline getirmek için gerekli olan şeyleri duymuştum. Hesabımı geri kazanma ihtimalinin iyi olmadığını biliyordum ve şansımı denemek için 'uzmanlara' binlerce şans verdim.

Danışmanlık şirketleriyle ilgili bir tavsiyem var. Amazon'a nasıl cevap vereceğini biliyorsanız, bu hizmetlerden birine ihtiyacınız olmamalıdır. Kendinizden emin değilseniz veya emin değilseniz, servisi kiralamanız gerekir. Paramın iyi harcanmadığını hissettim. Çok uzun sürdü, bir Temsilciden diğerine sıçradım ve durumu her bir kişiye tekrar açıklamak zorunda kaldım. Sonunda, yazdıkları cevap, kendim yazmış olacağım bir şeye benziyordu. Biliyorum, görüş 20/20.

Askıya alınma nedeninin asıl nedeni.

Şu anki hesabımdan önce hiçbir satış hesabım olmadı, bir satın alma hesabım vardı, ama bunun iyi olduğunu biliyordum.

Olanlar birkaç ay önce başladı. Amazon'da daha önce satan ve büyük bir firmada pazarlama sorumlusuydu ve FBA'nın iplerini öğrenmekle ilgilenen bir arkadaşım vardı. Çocukluğumdan beri bu kişiyle yıllardır arkadaş oldum, bu yüzden neden olmasın diye düşündüm? PPC kampanyaları, yeni ürünler ve benzerleriyle ilgili bana yardımcı olabilir ve karşılığında ona elimden geleni öderim ve ona bildiklerimi öğretirdim.

İlk birkaç ay boyunca hesabıma erişmesine izin vermedim. Hesabıma erişimini sağlayacak kadar ona güvendikten sonra, askıya alma gerçekleşti.

Görüyorsunuz, Amazon'da daha önce satmıştı (2-3 yıl önce) ve hesabının kapatıldığını 'düşünüyordu'. Öyle değildi. Bu yüzden, önceki satıcı hesabında kullandığı dizüstü bilgisayardan şirketimin hesabına giriş yaptığında, hesabı bağladı ve hesabımı askıya aldı.

Ekip için iki hafta bekledikten sonra cevabımı hazırlamak için kiraladım, sonunda hazırdı. Amazon'a ateşledim ve…. Neredeyse anında…. Geri duydum. İtiraz reddedildi.

Derhal ekibin yapmamı önerdiği birine yükselttim ve biraz daha ileri gittim. Arkadaşımın hesabını tekrar açmasını, bazı sorunları çözmesini ve sonra tekrar kapatmasını sağlamalıydım. Ona bunu yaptırttım, ancak yine itirazım reddedildi ve işimi kurtarma umudunu hemen hemen kaybettim. İş aramaya başladım, neyi yanlış yaptığımı ve neler yapabileceğimi sorguladım.

Bir gece Jeff'e bir doktor doc yazdım . Gönderip göndermeyeceğimi bilemedim, ama bütün hislerimi ve şikayetlerimi gidermek istedim. Yalan söylemem, ilk taslak kızdı ve yapıcı değildi. Forumlardaki çoğu insandan Jeff'in kendisine söyleyen ya da hikayeler veren insanlara iyi cevap vermediğini duymuştum. Kendisinin ya da gücü olan herkesin okuyabileceği bir 1/100000000 atış olduğunu biliyordum ve süspansiyonumun devrilmesinin ihtimalinin daha zayıf olduğunu biliyordum.

Bağlam, açıklık, içgörü sağladığım ve ona temelde ne kadar çalıştığımı ve bu durumun ne kadar hayal kırıklığına uğradığımı anlattığım yürekten bir e-posta yazdım.

E-postayı gönderdim, kalbimde asla görmeyeceğini biliyordum, ama yine de barışığımı söylemekten daha iyi hissettim.

Ertesi gün sürprizimi hayal edebiliyorum, Satıcı Destek'ten askıya aldığımın bozulduğunu ve tüm ürünlerimin tekrar çevrimiçi olduğunu belirten bir e-postayla uyandığımda. Çok memnun oldum, inanamadım. E-posta çalıştı. Şimdi, ben aptal değilim, Jeff'in e-postamı gördüğünü ve beni eski haline getirdiğini sanmıyorum (… belki?) Ama biri e-postamı gördü ve beni 24 saat sonra eski durumuna getirmeye yetecek güçleri vardı! İNANILMAZ.

Yani, bu yaklaşık bir hafta önceydi ve şimdi 40 güne kadar herhangi bir gelir olmadan gittikten sonra satmaya geri dönüyorum. Bundan zar zor kurtuldum. Fakat iyimserim ve umarım yaptığım hatalardan ders aldım ve umarım siz de öyle olacaksınız.

Buradaki satıcılara 6 parça tavsiye;

  1. Bir dizüstü bilgisayar ve bir mobil bağlantı noktası alın ve yalnızca FBA için kullanın. 200 dolara bir dizüstü bilgisayar aldım ve sıcak nokta ayda 10 dolara patladı. Ancak bu şekilde, istemeden hesap bağlamaya karşı güvende olduğumu biliyorum. Güven bana, eğer yeni bir daireye taşınırsan, ve bir FBA hesabın olmadan önce orada yaşayan kişiyi yakabilirsin. Aynı kafeler gibi ortak WiFi terminalleri için de geçerlidir. Numaralarını onlardan bile kontrol etme. Dizüstü bilgisayarınızı ve yalnızca belirli bir etkin noktayı kullanın. Çok ucuz ve sizi koruyor.
  2. Her müşteriyi mutlu et. Kabul et, zaman penceresinden geç, daima e-postalara cevap ver ve arkadaşça davran. Sonunda askıya alındığınızda bu yardımcı olacaktır.
  3. Satıcı hesabının askıya alınmasını önlemek için uygun fiyatlı hizmetler kullanın ( www.bindwise.com gibi ).
  4. Kararsız bir yerde iş yaptığınızı anlayın. Ben evli değilim ve çocuğum yok. Yani, birkaç ay boyunca ılık ramen yemem gerekecekse, önemli değil. Ama eğer bir ailem olsaydı ve bu başıma gelirse, muhtemelen 24 saat endişeli olurdum. Amazon hiçbir zaman Satıcı Desteği'ni çalıştırmak için gereken kaynakları tahsis etmeyecektir, çünkü bu maliyet tüketiciye aktarılır ve bunu istemezler. Öyleyse hazır olun, çünkü bir nedenden dolayı askıya alınacaksınız.
  5. Öğrenmeyi bırakma. Amazon politikasındaki değişiklikler ve neredeyse her gün kurallar hakkında okumalısınız. Çünkü onlar değişiyor ve cehalet oynayabileceğiniz bir kart değil.
  6. Bence Amazon'un FBA'dan uzaklaşacağı bir gün gelecek. İlk önce herhangi bir yeni satıcıya izin vermeyi bırakacaklarını düşünüyorum. Sonra küçük ihlaller için satıcıları askıya almaya başlayacaklar. Sonra programı kapatırlar. Bununla ilgili hiçbir kanıtım yok, ancak önümüzdeki 5 yıl içinde olacağını düşünüyorum. Belki de bunu düşün.

Neyse, umarım bu bazılarınıza yardımcı oldu ve hepinize başarılar diliyorum! Lütfen burada herhangi bir yorum bırakın ve yararlı bulursanız paylaşın.